Wieczorami radio doemną młodych targetów – słuchalność w paśmie 18-23
Efektywna radiowa kampania reklamowa nie musi oznaczać emisji spotów wyłącznie rano i w ciągu dnia, kiedy to radio ma najwyższy zasięg w całej populacji.
Wieczorami radio staje się medium notującym najwyższe zasięgi w młodszych targetach, atrakcyjnych dla marketerów z wielu branż: odzieżowej, kosmetycznej, telekomunikacyjnej, spożywczej.
Zasięg radia w dni powszednie w paśmie 18-23 w całej populacji wynosi 33,3 proc. (III 2010 – II 2011). Najwyższy notuje w najmłodszej grupie (15-24 lata) – 43 proc., co oznacza, że blisko 2,5 mln młodych osób włącza w tym czasie stację radiową.
To charakterystyczne dla tego targetu – inaczej niż słuchacze z pozostałych grup wiekowych równie chętnie słuchają radia w ciągu dnia jak i wieczorem. Dlatego też popołudniami i wieczorami wiele stacji radiowych nadaje programy adresowane do nieco młodszych słuchaczy.
Trend ten szczególnie widać na wynikach stacji adresujących swój program do młodszych targetów: Radia Eska, RMF Maxxx, Planety FM, Roxy FM i Programu IV Polskiego Radia. Łączna struktura ich słuchaczy zmienia się już o godzinie 17 – wówczas największą grupę słuchaczy stanowią ci najmłodsi, w wieku 15-24 lata. Po godzinie 20 stanowią ponad połowę słuchaczy tej grupy stacji.
Dotarcie z przekazem reklamowym do tego targetu jest w paśmie wieczornym o tyle łatwiejsze, że stacje nadają wówczas mniej bloków reklamowych i zawierają one mniej spotów. Taka reklama jest więc efektywniejsza i lepiej zapamiętywana.
Wieczorami zmienia się też styl i sposób słuchania radia – nie jest już tylko towarzyszem codziennych czynności, ale bardziej angażuje. To dlatego wieczorami w stacjach radiowych pojawiają się audycje autorskie, często muzyczne, wymagające od słuchacza większego skupienia. Wieczorami najwięcej osób słucha radia w domu, są w stanie poświęcić więcej uwagi audycji radiowej, na co nie mają czasu w ciągu dnia.
Wieczorami radio notuje równie wysoki zasięg we wszystkich kategoriach wykształcenia. Najwyższy jest wśród osób z wykształceniem wyższym (37,4 proc.) i średnim (33,5 proc.), ale też podstawowym (33,1 proc.), co może być pochodną wieku wielu najmłodszych słuchaczy.Dane: Millward Brown SMG/KRC, Radio Track, III 2010 – II 2011